poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Praktyczne fakty o modzie, czyli po co ubierasz się tak a nie inaczej?

Moda bazuje na ubraniach i akcesoriach  od wieków stanowi ważny element kreowania własnej osobowości adekwatnie do okoliczności. To ubiór pełni wiele ról w naszym życiu socjologiczno-kulturowym, co jest nie wykluczone od podstawowej funkcji ochronnej coraz częściej kreowane są całkowicie nowe zadania (pn.aby schować elektroniczne gadżety) . Wszystko ma znaczenie- kolor, deseń, marka, tkanina i długość .. spódnicy czy spodnie, bo to dzięki takim elementom jesteśmy spostrzegani przez otoczenie. Wszędzie się mówi o modzie,    "trendy" stylizacjach, ale czy naprawdę wiemy do czego służy nasz własny dress code, gdy szukamy odpowiednie ubrania podczas przeszukiwania szafy? Chyba, że tak wsiąkliśmy w tylko modne ubrania.. oby nie!

jakandjil.com
Przede wszystkim i nade wszystko funkcjonalność - ubranie ma zakrywać, chronić przed zimnem oraz gorącem, wodą i otarciami. Ważnym aspektem będzie rodzaj tkaniny jaki wybierzemy mogą być to naturalne składniki, domieszki sztucznych składników albo totalnie odjechane jak PCV. To od nas, czyli klientów zależy co wybierzemy. Są sytuacje, że modny wygląd niesie za sobą mnóstwo poświęceń jak zbyt wysokie obcasy albo marznięcie z zimna w modnym, ale nie ciepłym płaszczu. To tak  z modą bywa, że jest bezwzględna.

pinterest.com

Wzbudzanie zainteresowanie i podkreślenie własnej atrakcyjności należą do najważniejszych społecznie funkcji kulturowych. To fakt, że pierwsze wrażenie wyrabiamy sobie na podstawie tego co widzimy, a nie słyszymy. Tego nie powtórzymy, a czas dla nowo poznanej przez Ciebie osoby to tylko 3 sekundy.. może warto pomyśleć o dobrym wrażeniu? 

Naszym wyglądem, a w tym naszym strojem w różnoraki sposób dobranym manfiestujemy to kim jesteśmy i do kogo taki komunikat jest skierowany. To w jakim otoczeniu kulturowym żyjemy i jakie mamy wyobrażenie o własnym wyglądzie buduje nasze postrzeganie o tym co ubieramy przypadkiem albo z przymusu. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy i motywów determinuje to co kupujemy w sklepach, a w czym najczęściej chodzimy. 


Moda (jak styl ubierania) istnieje od wieków i miała wielkie znaczenie na początku wewenątrz wysokiej klasy społeczeństwa, a potem z biegiem czasu przenikałą każdy zakątek świata. Wówczas funkcją ubrania podkreślała status materialny i przynależność do środowisk, zdecydowanie dzisiaj już nie ma takiego wielkiego przymusu szycia na miarę sukienek o wadze 20 kg na bal albo na imprezę. Jesteśmy skazani na tworzenie własnego wizerunku poprzez wygląd, ale nie musimy podporządkować się żadnym regułom ( oprócz tego, że nie ogranicza prawo danego kraju i miejsca), dlatego spotykamy różnorodnie przyodzianych ludzi. Zabawa modą może być traktowana jako styl życia i dochodzenia do celów zawodowych jak pozyskanie nowej pracy, gdzie ubiór ma znaczenie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz